Vrch Vtáčnik má výšku 1 345,8 m n. m a nachádza sa v CHKO Ponitrie. Časť patrí do národnej prírodnej rezervácie Vtáčnik.
Moja cesta začínala od parkoviska Kamenec pod Vtáčnikom (GPS: 48.6496606N, 18.5842861E). Odtiaľ som išiel na náučný chodník Vtáčnik, pri prvej križovatke som už vedel, že budem odbočovať vpravo. Predtým som si doma naštudoval, čo všetko je možné vidieť v okolí. Táto odbočka môjmu výletu pridala o 30 minút navyše a bolo to dobré rozhodnutie. Predo mnou sa začali vynárať skaly Hrádok. Tieto strmé skaly využívali horolezci na lezenie a bolo ich tu veru dosť. Pohľad zospodu na skaly bol impozantný a zároveň motivujúci, dostať sa na vrchol. Cesta na vrchol bola po rebríkoch a reťaziach. Túto trasu ale neodporúčam rodinám s malými deťmi. Výhľad z vrchu Hrádok bola poézia pre oči, krásny výhľad na okolité skaly. Túto oblasť turisti veľmi nevyhľadávajú, tak tu bolo ľudoprázdno. Po malej prestávke som pokračoval náučným chodníkom hore na Vtáčnik. Po ceste si môžete doplniť vodu zo studničky a osviežiť sa. Chodník ide aj okolo pamätníka počas odboja SNP. Na mojej ceste bola ešte jedna studnička s vybudovaným miestom na oddych. V tomto mieste sa spája chodník s modrou turistickou značkou, ktorá vás dovedie až na samý vrch Vtáčnik 1346 m.n.m. Hore rátajte s tým, že tam bude veľa turistov.
Z vyhliadky je za pekného počasia vidieť Bojnický zámok, ale aj na Štiavnické, Kremnické a Strážovské vrchy, Malú a Veľkú Fatru a Žiarsku i Hornonitriansku kotlinu. Je možné pozorovať aj Nízke i Vysoké Tatry, ale tiež najvyššie vrchy v severnom Maďarsku, alpské vrcholy na severovýchode Rakúska aj Lysú horu na severnej Morave. Na vrchole som zotrval dlhšiu chvíľu. Moje potulky ešte neskončili. Smeroval som ešte pozrieť Čertove chodníky, skalné okno i prírodnú pamiatku Končitá s nakoniec ešte prírodnú rezerváciu Makovište. Nachodil som tu cez 14km. Čas, ktorý som tu strávil bol cez 8 hodín. Verím, že sa sem ešte niekedy vrátim.