Vrch Vápeč

Vrch Vápeč s výškou 955,5 m. n. m. nájdeme v pohorí Strážovských vrchov. Vápeč bol v roku 1993 vyhlásený za národnú prírodnú rezerváciu  o rozlohe 75,38 ha. Vápencovo dolomitová bralnatá dominanta Strážovských vrchov. Je tu pestrá flóra a fauna teplomilného až horského charakteru.


Jazierko pod Vápečom  Vapeč  Vrch Vapeč

Auto som odstavil  pri kultúrnom dome v obci Horná Poruba, okres  Ilava. Tu som sa vydal po modrej turistickej značke. Značka ma vyvedie z dediny na chodník za dedinou, kde začína strmšie stúpanie. Ale ako je u mňa zvykom, zase schádzam z trasy a odbočujem doľava k jazierku pod Vápečom. Dá sa tu opekať aj grilovať a  pri nepriaznivom počasí schovať pod prístreškom. Je to príjemná zastávka na túre. Krásna príroda. Toto miesto odporúčam rodinám s deťmi.

Vrch Vapeč  Vapeč

 Odtiaľto idem po žltej značke lesom, ktorá ma doviedla k modrej a  červenej značke, označujúcu aj Cestu hrdinov SNP. Na ceste k vrcholu sa dá ešte osviežiť pitnou vodou zo studničky, ktorá mi tiež prišla vhod. Po ceste sú malé vyhliadky na okolitú krajinu. Ako sa približujem k vrcholu Vápeč, hlinený chodník vystriedal kamenný. Posledné metre k vrcholu sú dosť strmé, ale  za tie výhľady to stojí. Rozhľad na všetky svetové strany.  Z vrcholu môžeme pri dobrej viditeľnosti pozorovať Vršatské bradlá, Malý a Veľký Manín, Strážovské a Súľovské vrchy.  Na vrchole dosť fúkalo, tak som zišiel o niečo nižši, ako urobili aj turisti predo mnou. Tu sa dá najesť a posedieť v závetrí.
Moja trasa bola dlhšia, ale myslím si, že stálo zato ju takto prejsť.Celkový čas mojej trasy s výstupom na Vrch Vápeč bol 2:45hod. V budúcnosti si tento výlet určite rád zopakujem.