Topoľčiansky hrad

Nad obcou Podhradie neďaleko Topoľčian sa nachádza relatívne malý, no zato zachovalý Topoľčiansky hrad. Jeho dominantou je hranolová veža, ktorú môžu návštevníci obdivovať už zo vzdialenosti niekoľkých kilometrov. Okrem nej sa na hrade zachovali múry opevnenia a základy predhradia. Vstup tvorí zaujímavá brána, ktorá sa tvarom podobá na hlavnú vežu. Zaujímavosťou je, že typickú stupňovitú strechu na veži dostavali až pri obnove začiatkom 20. storočia. 

Topoľčiansky hrad pravdepodobne postavil Matúš Čák Trenčiansky začiatkom 14. storočia, pričom stavitelia dbali na to, aby z neho bolo dovidieť na blízke hrady Uhrovec, Gýmeš a hrad nad obcou Kolačno. 

Po smrti Matúša Čáka sa hrad dostal do rúk kráľa, neskôr ho vlastnili aj husiti, či kráľovský pokladník Michal Országh. Podobne ako väčšina ďalších slovenských hradov, aj ten Topoľčiansky čelil v 16. storočí vpádu Turkov a neskôr povstaniu Františka II. Rákócziho. 

K hradu sa dostanete od parkoviska pri kostole v obci Podhradie. Ide o krátku prechádzku pomerne strmým kopcom, nezaberie vám však ani 15 minút. Na hrade sa vstupné neplatí, no býva otvorený približne od deviatej hod. ráno. Pred návštevou je dobré informovať sa priamo u Občianskeho združenia Topoľčiansky hrad, prípadne na oficiálnej webovej stránke hradu, ktorá je však dlhší čas nedostupná. Počas roka býva sprístupnený aj interiér hradnej veže, no podrobnosti zistíte opäť priamo u prevádzkovateľov.