Šútovský vodopád v zimnom šate

Šútovský vodopád so svojou výškou 38 m je najvyšším vodopádom v Malej Fatre a štvrtým najvyšším vodopádom na Slovensku. Nachádza sa vo výške 830 m. n. m. Pramení v Mojžišových prameňoch. Leží približne v strede Národnej prírodnej rezervácie Šútovská dolina.

Šútovský vodopád v zimnom šate  Šútovský vodopád v zimnom šate

Auto nechávam na parkovisku pri chate Fatranka. Sneh je tu uchodení a miestami dosť zľadovatený. Hneď si nasadzujem mačky, všetko je pokryté bielou perinou. Cez leto sa ide od parkoviska po asfaltovej ceste, ktorá vedie k chate Vodpád. Ďalej by ste išli kamenistou cestou priamo k vodopádu. Na trase sú vybudované aj náučné tabule, kde sa dozviete niečo o faune a flóre. Celková dĺžka trasy má približne 3,7 km a je nenáročná, zvládnu ju aj deti.

Šútovský vodopád v zimnom šate, chodník  Šútovský vodopád v zimnom šate, lávka  Šútovský vodopád v zimnom šate, cesta

K Šútovskému vodopádu chodievam pravidelne cez všetky ročné obdobia a každé má svoje čaro. Skutočnosť, že sa už k nemu blížim, napovedajú drevené lávky ponad vodu. Na jednej z nich ešte pomáham prejsť cez ňu oproti idúcim turistom. Potom pokračujem ďaľej vyšliapaným chodníkom v snehu. A už som nadohľad Šútovského vodopádu, v zimnom šate má krásnu ľadovcovú výzdobu. Hotový ľadový organ. Cesta k Šútovskému vodopádu mi trvala 1:40hod.

Oblasť