Strážov pri západe slnka

Strážov 1213 m.n.m. je najvyšší vrch Strážovských vrchov. Nachádza sa v CHKO Strážovské vrchy a je v národnej prírodnej rezervácii Strážov. Oblasť je tvorená hrubými vrstvami druhohorných vápencov a dolomitov.

Strážov pri západe slnka  Strážov pri západe slnka

Moju cestu začínam v Zliechove, kde idem po červenej značke. Ako prechádzam cez dedinu, prechádzam cez potok na druhú stranu a pokračujem v túre. Ako tak idem, naskytli sa mi krásne pohľady na okolitú prírodu. Po chvíľke moje cesty zase prechádzam cez ďalší potok a smerujem do hory. Tu už začína stúpanie. Ako stúpam, približujem sa k studničke, kde si robím malú prestávku. Využil som blízku studničku, z ktorej som sa napil. Po oddýchnutí pokračujem ďalej v stúpaní. Po ceste míňam ďalšiu studničku. 

Strážov pri západe slnka  Strážov pri západe slnka

 Blížim sa k turistickému rázcestníku Sedlo pod Strážovom. V jeho blízkosti je ďalšia studnička, kde sa zase ovlažím. Kochám sa pohľadom na krásny koberec zo snežienok. Pokračujem v ceste k vrcholu, miestami je ešte snehobiela pokrývka. Dostávam sa k rázcestníku Lúka pod Strážovom. Odtiaľto je už len 15 minút k  vrcholu Strážov. Ponúkajú sa mi zaujímavé a ďaleké výhľady, vďaka svojej výške. Naskytne sa vám kruhová panoráma na okolité vrchy a susedné pohoria. Je vidieť Kľak a pri dobrých podmienkach je možné vidieť aj Malú Fatru, pohorie Vtáčnik, Považský Inovec, výnimočne i Kysucké Beskydy, Babiu horu, dokonca aj Ostredok. Cesta k vrcholu Strážov mi trvala 2:30hod.. Ako odmena bol krásny západ slnka, ktorý som si tu mohol v kľude vychutnať.

Strážov pri západe slnka

Stražov