Považský hrad

Považský hrad, kedysi nazývaný aj hrad Bystrica alebo Bystrický hrad, bol vybudovaný v 12. storočí na ochranu dôležitej obchodnej cesty. V roku 1458 ho kráľ Matej daroval rodu Podmanických, ktorí ho opravili a rozšírili. Ďalší majitelia, Balassovci, vykonali ďalšie opravy hradu a ostatných budov. Napriek tomu ho v roku 1631 opustili kvôli nepohodliu a presťahovali sa do nového renesančného kaštieľa pod hradom. Z obavy, aby sa hrad nestal sídlom povstalcov, ho cisár v roku 1698 zničil.

Považský hrad  Považský hrad


Najlepšie sa na hrad dostanete z obce Považské Podhradie. Zaparkujte v obci pred kostolom alebo vyššie pri kaštieli. Pôjdete po žltej turistickej značke, z ktorej potom prejdete na náučný chodník. Cesta vedie aj okolo kaštieľa a trvá približne 30 minút. Na náučných tabuliach sa dozviete veľa zaujímavostí o hrade.

Považský hrad  Považský hrad


Z hradu sa nám naskytol nádherný výhľad na okolitú prírodu a celé Považské Podhradie, Bytčiansku kotlinu, mesto Považská Bystrica, Veľký a Malý Manín, malofatranský Kľak a Roháč v Súľovských skalách a rieku Váh.


Na Považskom hrade prebieha rekonštrukcia. V blízkosti hradu sa dá aj opekať. Výlet je vhodný aj pre rodiny s deťmi.