Kláštor Veľká Skalka a kostol Malá Skalka - Skalka pri Trenčíne

Skalka pri Trenčíne je zrúcanina kláštora. Nachádza sa v katastri obce Skalka nad Váhom v okrese Trenčín. Nájdeme ju aj pod názvom Veľká Skalka. Ide o najstaršie pútnické miesto na Slovensku. 

Veľká Skalka  Veľká Skalka

Veľkú Skalka sú ruiny starobylého kláštora a kostolíka.  Miesto je však známe aj vďaka jaskyni, ktorá bola domovom pustovníkov Svorada a Beňadika. Najstaršie písomné zmienky o jaskyni na území Slovenska sú práve k jaskyni na Skalke a to z rokov 1220 a 1224.  Okolité skalné vápencové útvary sú obľúbeným miestom pre lezecký šport. Na Skalke sa každoročne koná púť pri príležitosti sviatku sv. Andreja – Svorada a Beňadika (17. júla).
Na Malej Skalke sa nachádza románsky dvojvežový kostol zasvätený sv. Andrejovi – Svoradovi a sv. Beňadikovi. Oproti kostolu vedie lesom krížová cesta – kalvária. Potom môžete pokračovať náučným chodníkom dlhým 2,2 km, ktorý nás prevedie vyhliadkami až ku kláštoru. Obe miesta sú dobre dostupné, vhodné na rodinné výlety. Výlet je vhodný aj pre cyklistov, ktorí idú z Trenčína alebo z Nemšovej po cyklochodníku.

Veľká Skalka  Veľká Skalka  Malá Skalka