Kaštieľ v Dvorci

Schátraný kaštieľ dnes len matne pripomína svoju zašlú slávu.

Azda najzaujímavejšou pamiatkou malej obce Dvorec v bánoveckom okrese je kaštieľ postavený v druhej polovici 19. storočia. Staviteľom bol Juraj Csarada, ktorý ho vystaval v neorokokovom štýle. Inšpiráciou mu bol zrejme aj francúzsky architekt Giradin z obdobia vlády Ľudovíta XVI.

Hlavné krídlo kaštieľa v Dvorci
Hlavné krídlo kaštieľa v Dvorci

Kaštieľ bol pôvodne zariadený nábytkom z Talianska, Francúzska a Anglicka. Kronika obce Dvorec uvádza, že časť nábytku neskôr preniesli do Smolenického zámku. 

V súčasnosti možno v kaštieli nájsť len zvyšky neskôr privezeného nábytku vrátane starého kresla a rozbitého televízora. 

Zvyšky nábytku v Dvorci  Starý televízor

Pri kaštieli sa v minulosti rozkladal park s gaštanovou alejou a jazierkom. Na terase prístavby mala byť dokonca zriadená kvetinová záhrada a studňa.

Vzácnosťou bola rozsiahla knižnica, ktorá však po skončení Prvej svetovej vojny v roku 1918 bola vyrabovaná. Csarada však zvyšné knihy opäť pozbieral a poukladal, a ich ucelená podoba sa dodnes zachovala ako súčasť fondov Univerzitnej knižnice v Bratislave. 

Schody vedúce do podkrovia Zvyšky nábytku v suteréne

Majiteľom kaštieľa sa neskôr stal majetkom štátneho úradníka a trenčianskeho župana Jozefa Bellaia-Stolárika, ten sa neskôr z kaštieľa presťahoval a majetok predal. 

Kaštieľ je momentálne v súkromnom vlastníctve, no už roky chátra. Okrem pôsobivého exteriéru je lákadlom pre hostí aj krídlo klavíra v hlavnej časti kaštieľa, ktoré sa tam dodnes zachovalo. 

Hlavná časť kaštieľa s fontánou Socha vo fontáne