Jánošíkove diery s ľadovou výzdobou

Jánošíkove diery, alebo Diery, je sústava tiesňav a kaňonov v Krivánskej Malej Fatre, v katastri obce Terchová. Nachádza sa v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec.  Je jednou z najvyhľadávanejších turistických lokalít na Slovensku. Jánošíkove diery sa skladajú z troch častí: Dolné diery, Nové diery a Horné diery. V Jánošíkových  dierach je viac ako 20 vodopádov, ktoré sú tvorené Dierovým potokom. Jánošíkove diery sú priechodné pomocou lávok, rebríkov  a miestami s reťazami, kde to navodzuje adrenalínový dojem. Prekrásne prírodné prostredie plné zaujímavých skalných útvarov, rastlinných a živočíšnych druhov. Dolné a Nové diery sú nenáročné a preto  ich navštevujú aj rodiny s deťmi, či staršie osoby. Priechod Hornými dierami je už ťažší. Východiskom túr k Jánošíkovým dieram je zväčša Hotel Diery v Terchovej.

Jánošíkove diery s ľadovou výzdobou  Jánošíkove diery - výhľad  Jánošíkove diery s ľadovou výzdobou

Mojim východiskovým bodom  je Hotel Diery.  Zastavujem sa pri informačnej tabuli, kde pozerám trasu. Hneď si obúvam mačky. Prepokladám, že tu bude veľa ušliapaného snehu a ľadu. Vydávam sa na cestu. Po prejdení druhej lávky sa predo mnou vynárajú skaly, potok pretekajúci pomedzi ne si tu vytvoril cestu. Na ľavej strane je Národná prírodná rezervácia Rozsutec a oproti zase Národná prírodná rezervácia Tiesňavy. Prechádzam lávkami, Dolnými dierami po modrej turistickej značke, až sa dostanem k rázcestiu Ostrvné. Tu schádzam z modrej značky na žltú, ktorá sa volá aj Nové diery. Vedie potokom s lávkami a rebríkmi. Zvolil som si ju preto, lebo tu bude menej ľudí a očakávam prekrásne výhľady z vyhliadky, okolo ktorej budem prechádzať horou. 

Jánošíkove diery s ľadovou výzdobou  Jánošíkove diery s ľadovou výzdobou  Jánošíkove diery s ľadovou výzdobou

Na ďalšom turistickom rázcestníku Podžiar sa vydávam po modrej značke. Tieto Horné diery sú náročnejšie, ale pre mňa osobne najkrajšie. Miestami sa musím pridržiavať reťaze a dávať pozor, aby som sa nepošmykol. Je tu omnoho viacej snehu a ľadu. Z každej strany sa na vás pozerá ľadová výzdoba. Po prejdení očarujúcej a mocnej prírody sa dostávam k rázcestiu Pod Pálenicou, kde idem po zelenej značke smerom na Sedlo Vrchpodžiar. Je to nenáročná prechádzka lesom po vrstevniciach. Dorazil som k rázcestiu, kde schádzam zo zelenej značky, ďalej idem po žltej smerom na Podžiar. Schádzam ku kolibe, kde je už väčší výskyt turistov. Pri rázcestníku sa vydávam po modrej značke Dolné diery. Tu je vidieť, ako sú “neturisti” nezodpovedne vybavení bez mačiek a šmýka sa im. Rozhodol som sa im pomôcť zdolať niektoré šmykľavé úseky. Odporúčam v zimnom období zaobstarať si mačky alebo neshmaky, návleky. Ide predsa o vašu bezpečnosť a zdravie. Jánošíkove diery sú krásne v lete, tak i v zime, ale netreba zabúdať, že my sme v prírode na návšteve. Nepodceňujte silu prírody. Čas môjho okruhu bol približne 3:35h. 

Jánošíkove diery s ľadovou výzdobou  Jánošíkove diery s ľadovou výzdobou  Jánošíkove diery s ľadovou výzdobou