Hrad Vršatec

Zrúcanina hradu Vršatec sa nachádza na vrchu Vršatec, nad obcou Vršatské Podhradie v Bielych Karpatoch. Bol postavený v roku 1244 na ochranu pred vpádom Mongolských kmeňov. Nadmorská výška Vršateckého hradu je 805 metrov nad morom. Pôvodne to bola strážna veža, ktorá mala za úlohu chrániť severné hranice a najmä dôležitý priesmyk na Moravu. Neskôr bola postavená kamenná pevnosť, ktorá pozostávala z dvoch úrovní - dolnej a hornej pevnosti. Na hornej úrovni bola strážna veža s výhľadom na široké okolie.

Hrad Vršatec  Hrad Vršatec

Od 15. storočia patril hrad rodine Vršatských, ktorá ho prestavala aj na účely trvalého obývania. V roku 1707, počas povstania Rákócziho, mal Vršatec ťažké časy. Bol obsadený povstaleckými vojskami, ktoré ho o rok neskôr museli odovzdať cisárskym vojskám. Pri nešťastnom výbuchu utrpela značná časť budov poškodenia. Na príkaz cisára museli vojaci zvyšok hradu odpáliť, aby nepadol do nesprávnych rúk. Od tohto okamihu hrad postupne chátral a chátral, až z neho takmer nič nezostalo.*
 

Hrad Vršatec  

Zachovalo sa len niekoľko častí obvodových múrov dolného hradu a len minimálne stopy horného hradu. Kvôli nebezpečenstvu padajúcich častí bolo zakázané vstúpiť do horného hradu.
Záchytné parkovisko priamo nad obcou Vršatské Podhradie, s výhľadom na údolie. Druhé parkovisko nad hotelom. Od tohto parkoviska je to cca 15 minút k hradu. Výlet na Vršatecký hrad je vhodný aj pre menšie deti.