Hrad Pajštún pri západe slnka a Stupavský lom

Hrad Pajštún je zrúcanina hradu pri obci Borinka, nachádza sa v katastrálnom území mesta Stupava. Pajštún mal ochrannú funkciu severozápadných hraníc uhorského štátu. Kráľovským hradom je od 2. polovice 13. storočia. 

Hrad Pajštún a pri západe slnka a Stupavský lom  Hrad Pajštún a pri západe slnka a Stupavský lom

Svoju trasu začínam od turistického rozcestníka, ktorý je hneď pri autobusovej zástavke Stupava-Obora. Tu som sa dočítal, že trasa by mi mala trvať hodinu a na hrad Pajštún musím ísť po žltej turistickej značke. Pred vstupom do lesa nás víta značka - informuje nás, že vstupujeme do CHKO Malé Karpaty.  Popri chodníku v lese sa nachádza opevnenie z halúz a kmeňov, kde sa deťom bude páčiť a budú ich chcieť prebádať.

Hrad Pajštún a pri západe slnka a Stupavský lom  Hrad Pajštún a pri západe slnka a Stupavský lom

Na polceste schádzam zo žltej značky a idem pozrieť Stupavský lom. Je to miesto, kde sa môžu deti vyšantiť spolu s rodičmi, je to krytá oáza v lese. Vrelo ju odporúčam navštíviť. Po prejdení zaujímavého a krásneho  Stupavského lomu sa vraciam naspäť na žltú značku a pokračujem k môjmu cieľu s názvom hrad Pajštún.
Výhľad z hradu je prekrásny, neprehliadnuteľnou dominantou je Bratislavský Kamzík, ktorý sa majestátne týči nad lesmi.  Sú tu miesta, kde sa dá posedieť  a sledovať tak krásny západ alebo východ slnka.

Stupavský lom