Hrad Muráň

Zrúcanina hradu Muráň je klenotom Muránskej planiny. Ide o tretí najvyššie položený hrad na Slovensku, z ktorého sa čiastočne zachovalo už len niekoľko objektov, vrátane známej vstupnej brány, veľkého paláca či stajní. 

K Muráňu vedie náučný chodník cez les priamo z dediny. Cesta na vrch kopca Cigánka je pomerne náročná, zaberie aj dve hodiny. Dá sa však skrátiť, ak si vopred vybavíte povolenie na vstup autom v miestnom infocentre. V takom prípade je možné vyjsť úzkou asfaltovou cestou až na rázcestie Veľká Lúka, odkiaľ vedie pešia cesta k hradu. 

Najstaršia písomná zmienka o Muráni pochádza z roku 1271, pričom počas stredoveku sa na ňom vystriedali viacerí hradní páni. K tým najznámejším patrí Matej Korvín, Štefan Zápoľský či Imrich Thököly. V 16. storočí padol do rúk lúpežného rytiera Mateja Baša, ktorý tu razil falošné mince.

 

S hradom sa spája povesť o Muránskej Venuši, teda Márii Széchy, manželkou Františka Wesselényiho, ktorá údajne oplývala nevýslovnou krásou. Okrem toho bola aj odvážna, a pod jej vedením hrad nezdolali ani cisárske vojská. Jej smrťou v roku 1679 však Muráň prišiel o svoju niekdajšiu povesť a slávu.