Hrad Marcus

Replika stredovekého hradu postavená v obci Repište uprostred Štiavnických vrchov.

Kontroverznú repliku stredovekého sídla dal v roku 2010 postaviť bratislavský podnikateľ, ktorý hrad pomenoval na počesť svojho syna Marcusa. Hoci mal hrad pôvodne slúžiť ako výstavisko pre verejnosť, jeho interiér dodnes nie je sprístupnený a pravdepodobne ani dokončený.

Hrad Marcus

Hrad sa nachádza na lúke neďaleko záhradkárskej oblasti v obci Repište pri Sklených Tepliciach. Územie bolo v minulosti obývané nemeckými kolonizátormi, neskôr sa stalo bojiskom Jiskrových vojsk aj stavovských povstaní.

Neďaleko hradu Marcus sa nachádzajú aj pozostatky hradu Teplice (známeho aj ako Červený alebo Pustý hrad), ktorý sa tiež spomína v súvislosti s tureckými vpádmi. Dobyvateľov do oblasti lákali najmä drahé kovy, ktoré sa ťažili najmä v oblasti Banskej Štiavnice.

Hrad Marcus Výzdoba exteriéru pri hrade Marcus

Hrad Marcus bol podľa vlastníka postavený ako pamiatka na bohatú históriu a obranyschopnosť tohto územia. V dolnej časti oplotenia sa nachádza kaplnka Sv. Barbory, a na plotových dieloch sú umiestnené starodávne kresťanské symboly. 

Kaplnka Sv. Barbory

Hrad Marcus dodnes vzbudzuje vášne. Podľa mnohých ide o gýč a peniaze na jeho výstavbu sa radšej mohli investovať do obnovy už existujúcich kultúrnych pamiatok. Na druhej strane je hrad stále pomerne navštevovaný, hoci za oplotenie sa nedá dostať. Jeho pozemok navyše stráži trojica psov, ktorých kŕmia ľudia z obce.

Symboly na oplotení

Majiteľ naposledy v roku 2023 uviedol, že jeho túžbou je dokončiť budovanie nádvoria hradu a následne ho sprístupniť pre verejnosť. Výstavbu však zbrzdila pandémia.

Starosta Repišťa Vladimír Šalkovský v tom istom roku pre denník Pravda uviedol, že vnútorné priestory hradu stále nie sú dobudované a stavba nie je skolaudovaná. „Nejakú investíciu a čas si to určíte ešte vyžiada. Momentálne sú tam práce pozastavené. Z akých dôvodov, neviem,“ dodal. 

Cesta k hradu Marcus