Haluzická tiesňava, románsky kostolík a rozhľadňa Hájnica.

Haluzická tiesňava bola v roku 1963 vyhlásená  za prírodnú pamiatku o rozlohe 3,5 ha bez ochranného pásma a platí tu 4. stupeň ochrany.  
Vznikla erozívnou činnosťou Haluzického potoka. Kaňon má dnes dĺžku 1 km, hĺbku 50 m a šírku 200 m. Postupne sa mení erozívnou činnosťou potoka a každý rok sa tiesňava pomaly zväčšuje.  

Haluzická tiesňava  Haluzická tiesňava

V Haluzickej tiesňave sa budete cítiť ako v pralese.
Autá sa dajú zaparkovať pri obecnom úrade. Odtiaľto sa dostanete k šípkam, ktoré ukazujú cestu. Jedna, smer haluzická tiesňava a druhá románsky kostol. Odporúčam sa vydať smerom k románskemu kostolu. Na náučnom chodníku vás sprevádzajú informačné tabule. Prichádzame k zrúcanine neskororománského jednoloďové kostolíka s polkruhovou apsidou a severnou sakristiou Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1299.  

Románsky kostol  Románsky kostol

Haluzická tiesňava  Haluzická tiesňava

Ďalej prejdeme do ústia Haluzickej tiesňavy.
Prechod tiesňavou je obojsmerný, ale najkrajšia je, keď pôjdete zdola nahor. 
Tento výlet je nenáročný a vhodný pre všetky vekové kategórie. My sme ju prešli za hodinu a pol. Ak vám zostane chuť, môžete vybehnúť na rozhľadňu Hájnica, ktorá je na trase zelenej turistickej značky. Z rozhľadne sa vám naskytne výhľad na okolitú krajinu, osobitne na Biele Karpaty, Považský Inovec ako aj románsky kostol.

Rozhľadňa Hájnica