Čičmany

Na výletoch, pri ktorých používam auto, idem aj okolo zaujímavých miest ako sú Čičmany. Aj teraz som si našiel čas a zastavil som v tejto krásnej obci. Prvá historická zmienka o obci pochádza z roku 1272. 

Čičmany  Čičmany

Charakteristickým a jedinečným prvkom čičmianskych dreveníc sú geometrické ornamenty,  ktorými sú zdobené fasády domov. V minulosti však ornamenty boli  jednoduchšie ako je tomu dnes. Autormi ornamentov boli ženy. Pôvodne zdobili len nárožia domov a to hlinou, neskôr aj vápnom. Maľba mala chrániť drevené trámy pred vlhkosťou a pred popraskaním spôsobeným slnečnými lúčmi. Geometrická ornamentika sa používala aj vo výšivkách, ktoré zdobili čičmianske kroje, obrusy a obrázky. Od 19. storočia začali postupne pribúdať ozdobné motívy v celom exteriéri drevených neomietaných domov. 


V roku 1977 bola historická časť obce Čičmany vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry. Pamiatkovú rezerváciu tvorí 136 dreveníc. Pre návštevníkov tu zriadilo Považské múzeum expozíciu, kde sa môžete oboznámiť s históriou a ľudovou kultúrou.

Čičmany  Čičmany