Rožňava

Hrhovský vodopád

Hrhovský vodopád je najväčším a najvýdatnejším vodopádom v oblasti Slovenského krasu. Tento vodopád vytvára vyvieračka Féj, ktorá pramení priamo nad obcou pod planinou Horný vrch v nadmorskej výške 225 m.n.m. Výnimočný je v tom, že sa nachádza priamo v obci Hrhov medzi obytnými domami. Hrhovský vodopád je asi 15 metrov vysoký travertínový vodopád. V minulosti sa tu travertín ťažil a využíval ako stavebný materiál. Pórovité vápence dokázali pomocou pílky vyrezať do potrebného tvaru. Odťažením časti travertínovej kopy v dávnych dobách vznikol priamo uprostred obce aj Hrhovský vodopád.

Husitský kostol, Lúčka

Husitský kostol je voľne prístupná stredoveká pamiatka, ktorú postavili v 13. storočí. Ide o kamenný jednoloďový kostolík s pozdĺžnou loďou.
Neskôr bol opevnený kamenným múrom a strážnou vežičkou, počas pôsobenia Jána Jiskru z Brandýsa sa tak z kostola stala vojenská pevnosť. Zo strategického hľadiska úlohou tohto strážneho kostolíka bola kontrola jednej zo stredovekých ciest.

Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí

Mauzóleum Andrássyovcov je unikátna pamiatka secesného staviteľského a sochárskeho umenia. Nachádza sa v Krásnohorskom Podhradí.
Rodinné mauzóleum postavili podľa návrhu mníchovských umelcov. V roku 1903-1904 ho postavil posledný mužský potomok vetvy rodu Andrássyovcov - Dionýz, pre svoju milovanú manželku Franzisku a neskôr aj pre seba.

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar je dvojposchodový so štyrmi nárožnými vežami. Slúžil ako reprezentačné lovecké sídlo. Ku kaštieľu patrí aj anglický park, v ktorom vidieť stavby ako sú pavilóny, groty, vodomety, ale i jazierka a vodopád s jaskyňou. 

Fotogalérie

Typ
Jozef Karas | 28.8.2022

Hrhovský vodopád je najväčším a najvýdatnejším vodopádom v oblasti Slovenského krasu. Tento…

Jozef Karas | 19.8.2022

Husitský kostol je voľne prístupná stredoveká pamiatka, ktorú postavili v 13. storočí. Ide o…

Jozef Karas | 4.8.2022

Mauzóleum Andrássyovcov je unikátna pamiatka secesného staviteľského a sochárskeho umenia.…

Jozef Karas | 4.8.2022

Kaštieľ Betliar je dvojposchodový so štyrmi nárožnými vežami. Slúžil ako reprezentačné lovecké…